Ďalšia dovolenka
je naplánovaná a ty rozmýšľaš nad tým ako sa tam dorozumieš. Máš vo výhľade
nové zamestnanie, kde sa vyžaduje cudzia reč alebo si spoznal na dovolenke
niekoho a doposiaľ si sa dohovoril len pomocou gest.
Určite rozmýšľaš nad tým, či sa máš prihlásiť na jazykový kurz alebo si kúpiť knihu pre
samoukov. Snáď by bol lepší nejaký súkromný učiteľ. Existuje veľa
spôsobov ako sa učiť nový jazyk. Dôležité je aby to vyhovovalo tebe a aby ti
učenie robilo radosť.
Tu sú moje tipy,
ktoré som sama vyskúšala a ktoré ti snáď pomôžu pri učení sa nového
jazyka.
1. Ak sa chceme cudziu reč naozaj naučiť, musíme sa učiť každý deň. Je účinnejšie učiť sa každý deň aspoň 5 minút ako raz do týždňa 30 minút.
2. Dôležitá je aj správna výslovnosť. Počúvanie rôznych nahrávok, či už v aute, cestou do práce alebo pri varení ti pomôže naučiť sa aj nové slovíčka. Stiahnuť si môžeš do mobilu rôzne témy, ktoré ťa zaujímajú vo forme podcastu alebo YouTube videí.
3. Čítaj všetko čo sa ti dostane do rúk. Knihy, časopisy, webové stránky. Prečo? Tie slovíčka, ktoré už poznáš si vieš zopakovať v inom kontexte. Nové slovíčka si nezapamätáme na prvý raz a preto si robím kartičky aj s vetami, ktoré si preložím.
4. Len čítať a písať ti nezaručí, že sa ti slovíčka uložia v pamäti. Aktívne rozprávať aj keď s chybami je lepšie ako vôbec nerozprávať. V tom ti pomôže na začiatok jazykový kurz.
5. Choď do zahraničia. Je to najlepšia cesta ako sa naučiť novú reč. Aj keď to chce odvahu, ale najideálnejšie je v tej krajine žiť, študovať a učiť sa novú reč.
6. Nový jazyk sa naučíš rýchlejšie, keď si stále spomenieš na to, prečo sa ho učíš. Keď sa chceš dorozumieť na dovolenke, tak sa zameraj na slovíčka k turizmu. Keď sa ale učíš novú reč bez konkrétneho plánu a chceš sa všetko naraz naučiť, stratíš rýchlo motiváciu.
7. Často máš ten pocit: "Ja tú reč vôbec neviem, to nikdy nezvládnem". Najlepšie je tieto myšlienky vypustiť z hlavy a miesto toho si opakovať: "Naučím sa nemecky a každý deň robím pokroky. Už viem oveľa viac ako na začiatku."
8. Na záver vám chcem opísať metódu, ktorú objavil Sebastian Leitner v roku 1973. Potrebujeme k tomu kartičky a 5 priehradok, pričom kartičky, ktoré si zapamätáme, putujú do ďalšej priehradky a ktoré si ešte musíme zopakovať putujú naspäť.
Priebeh: Kartičky so slovíčkami/vetami a ich významom si uložím do prvej priehradky. Keď sa ich naučím uložím ich do druhej priehradky. Po čase si ich zopakujem a ktoré som nezabudla uložím do tretej priehradky. V 5tej priehradke by ste už mali mať tieto slovíčka uložené v dlhodobej pamäti.
Ďalšia metóda je písanie viet, ktoré približne po 10tich dňoch znova prepisujem. Písaním si zapamätám približne 30% z napísaného textu bez toho aby som
sa tie vety bifľovala.
Dobrým pomocníkom sú aj dvojjazyčné knihy. Okrem textu v cudzom jazyku tam nájdeš aj zrkadlový preklad. Knihy sú doplnené aj audio nahrávkou, ktorú nahral rodený Nemec.
Dôležité je nájsť si tú metódu, ktorá ťa baví a učenie nového jazyka ti prinesie radosť.
Poteším sa, keď mi aj ty napíšeš nejaké tvoje tipy pri učení sa cudzej reči, ktoré ti najviac pomohli.
Nabudúce niečo o rakúskom dialekte.